3 Şubat 2015 Salı

Vücudunuzu Erken Tanıyın!

 Yıllarca uyuyabilirsin farkında olmadan. Aslında hep seninle olan bir gerçeği sonradan fark edebilirsin. Belki bir merakla belki de bir his ile. O gerçeği nasıl öğrendiğin pek önemli değildir. O gerçeğin sana ne verdiği önemlidir. Belki hayatın tamamen değişecektir, belki de gözlerin birden açılacaktır.
 Yıllar boyu bir hastalıkla yaşamış olduğunu gece merak edip bir hastalığı araştırmaya başlaman ile fark edebilirsin. Arkasından doktora gidip yıllarca saçma sapan bir hastalıkla yaşadığını öğrendiğinde günlerce kendine ve ailene kıza bilirsin. Belki büyütülmeyecek bir şeydir ama sen kendine kızmadan edemezsin "Nasıl vücudunu tanımazsın!" diye. ya da "Nasıl kimse fark etmez ulan, bak nasıl da çıplak gözle görülebiliyor!" diye kıza bilirsin çevrendekilere.
 Ben yaptım sen sakın yapma! Bir işe yaramıyor, sadece gözünde ki kalın mat kumaştan yapılmış perde kalkıyor. Daha net daha keskin görüyorsun kendini aynada. Kusurlarını görüp onları kabullenmeye çalışıyorsun. Yıllarca "Acaba, neden benim bir omzum yukarı da diğeri de aşağıda!" diye sorgulamadığına kızıyorsun.
 Olsun, hayatın sana neyi ne zaman sunacağını, sunduğunda sana ne vereceğini bilemezsin. Ama yinede siz çocuklarınızın veya yakınlarınızın duruş bozukluğu sergilediğini fark ediyorsanız, özellikle; omuz hizasındaki dengesiz duruşlar, kız çocuklarının eteklerinin bir tarafının yukarı kalktığını görüyorsanız, 90 derece eğildiğinde omurgada bir yamukluk fark ediyorsanız, ilerlemiş yaşlarda ki benim gibi yirmili yaşlarda omuzlarınızda ve sırtınıza şiddetli ağrılar oluşuyorsa zaman zaman ya da sık sık lütfen geç kalman en yakın hastanede ki ortopediste ulaşınız.
 Çünkü sizde de veya yakınınızda da skolyoz olabilir. Erken yaşlarda fark edildiğinde ameliyatsız tedavi edilebilmektedir. İlerleyen vakalarda ameliyat durumu söz konusu olmaktadır. Amacım yaşam kalitesini etkileyen bu rahatsızlığa dikkat çekmektir. Siz de benim gibi vücuduz ile geç tanışmayın!
 
 Bu mudur? Skolyoz'a dikkat ekme çabalarım.

 Bu mudur? Vücudum ile geç tanışmam.

 Bu mudur? Eski fotoğraflarıma bakıp hastalığımı yeni görmem.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder